Головна » Статті » ПОРАДИ ПЕДАГОГАМ

Форми та методи роботи з дітьми в реалізації завдань Освітньої лінії «Дитина у природному довкіллі»

      Збагачення уявлень вихованців ДНЗ про живі організми і природне середовище, багатоманітність явищ природи, причинно-наслідкові зв’язки у природному довкіллі та взаємозв’язок природних умов, рослинного і тваринного світу, позитивний і негативний вплив людської діяльності на стан природи реалізується в дошкільному закладі через різні виді діяльності: заняття, ігри, пошково-дослідницьку діяльність, спостереження, трудову діяльність, екскурсії, бесіди, проектну діяльність та в повсякденному житті.

      Особливу увагу педагоги закладу повинні приділяти створенню розвивального середовища, яке б сприяло розвитку в дошкільників природничої компетентності, вмінню спостерігати, аналізувати, цікавитись, берегти, турбуватись, передавати враження, розвивати у вихованців творчі здібності.

       Пошуково-дослідницька діяльність в природі набуває особливого значення.

З цією метою в кожній віковій групі дитячого садка мають бути створені

 та обладнані природничі центри, оснащення яких відповідає програмовим, віковим та особистісним вимогам дошкільників. Мешканцями центрів є кімнатні рослини, різноманітні тварини. Діти з задоволенням спостерігають за їх життям, радіють їх зростанню та відповідально ними опікуються.

     Календарі природи, розташовані в природничих осередках, повинні  відповідати віку дітей та вимогам програми. Завдяки їм діти слідкують за перебігом пір року, днів тижнів та діб, помічають результати довготривалих спостережень за сезонними змінами, наприклад, зміни в тривалості дня, відлітанні та прильоті птахів тощо.

      Система організації дослідницької діяльності, повинна передбачати дослідження вихованцями живої і неживої природи через короткотривалі та довготривалі досліди.

     Активізуючи пізнавальну діяльність дітей через залучення вихованців до дослідів, педагоги дитячого садка розвивають в них спостережливість, логічне мислення, формують пізнавальний інтерес до природи, усвідомлення причинно-наслідкових зв'язків, активно підтримують їх прагнення самостійно висловлювати свої судження і робити висновки.

     Щоденне планування та проведення спостережень в ранкові години, на прогулянці в першу та другу половину дня сприяють збагаченню дитячих уявлень про сезонні зміни в природі, погодні умови, встановленню зв’язків між природними явищами і погодою, між діяльністю людей та станом природи. Спостереження, які є складовою навчальних екскурсій, забезпечують безпосередній контакт дітей з об’єктами природи, в наслідок якого в дошкільників формуються реалістичні уявлення про об’єкти і явища природи та зв’язки між ними.

      Екскурсії в природу роблять життя вихованців цікавішим, допомагають краще орієнтуватися в довкіллі. Завдяки  зеленій території дошкільного навчального закладу розвиваються пізнавальні процеси та екологічна культура дошкільників.

        Цільові прогулянки,  проводяться на території ДНЗ не тільки з пізнавальною, а й з пізнавально-практичною метою - збирання ягід, для підгодовування птахів узимку, збирання плодів, листя дерев та кущів для організації ручної праці, самостійної художньої діяльності, реалізації проектної діяльності – гербарії, поробки з природничого матеріалу тощо.

      Добре озеленена територія дитячого садка,   квітники, куточок лісу, городні ділянки  забезпечують оптимальні умови для проведення спостережень, дослідницької роботи, цільових прогулянок та організації трудової діяльності з дітьми.

      Вивченню та збагаченню знань дітей про лікарські властивості рослин, їх вирощування, догляду за ними сприяє створена на території дитячого садка валеологічна стежина, де діти мають можливість не тільки спостерігати за ростом лікарських рослин, вдихати їх цілющі пахощі, але й доглядати за ними, висаджувати, розсаджувати, поливати тощо.

      Зважаючи на те, що провідною діяльністю в дошкільному віці є гра, педагоги повинні подбати про забезпечення навчально-виховного процесу різними видами ігор, в яких малюки збагачують та закріплюють уявлення про взаємозв’язки і взаємозалежності у природі, практичні навички дбайливого ставлення до тварин і рослин.

     Відтворенню та усвідомленню знань про природу сприяють різноманітні інтелектуальні, рухливі ігри, екологічні завдання, проблемні ситуації, кросворди, екологічні акції тощо.

Види педагогічної діяльності та форми роботи з дітьми в днз види педагогічної діяльності та форми роботи з дітьми в днз нетрадиційні форми роботи з дітьми в днз

Категорія: ПОРАДИ ПЕДАГОГАМ | Додав: KseniaKosar (09.04.2017)
Переглядів: 836 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0